V prípade, že potrebujete požičať do pár tisíc eur, a nechcete zakladať nehnuteľnosť, ideálnym riešením pre vás je spotrebný úver, alebo pôžička. Tento typ úveru v súčasnosti poskytuje každá banka a vybaviť ho je možné aj vrámci jedného dňa.

Spotrebný úver napríklad aj na renováciu vášho auta

Účelový vs. neúčelový spotrebný úver

Spotrebný úver si môžete vybaviť za určitým účelom, napríklad na kúpu auta. V tomto prípade sa jedná o účelový úver a teda je potrebné zdokladovať požičané peniaze. Výhoda je, že takýto typ spotrebného úveru má nižšie úrokové sadzby.

Pokiaľ však nechcete dokladovať na čo budú prostriedky použité, odporúčame vám bezúčelovú formu, v súčasnosti tiež nazývanú pôžička na čokoľvek.

V súčasnosti je výška hypotekárneho úveru, ktorý môžete získať, obmedzená do výšky 80% z hodnoty nehnuteľnosti, ktorú zakladáte. Banky preto začali používať túto formu úveru na dofinancovanie rozdielu medzi výškou hypotéky a kúpnou cenou (hodnotou) nehteľnosti. Klient takto platí splátku za hypotekárny úver aj spotrebný úver mesačne v jednej súhrnnej splátke.

Ostatné formy spotrebného úveru

Medzi spotrebné úvery patrí aj nákup na splátky, prípadne leasing. Jedná sa o formu úveru kedy si zakúpite konkrétny produkt a finančná inštitúcia (banka/ leasingová spoločnosť) vyplatí daný produkt priamo predajcovi. Vy následne splácate dlžnú sumu banke/ leasingovej spoločnosti a nie predajcovi, ktorý vám produkt predal. Takáto forma úveru je obvykle spojená s vyššou úrokovou sadzbou, v dnešnej dobe to však už neplatí. Je možné si zakúpiť tovar na splátky aj bez úroku a bez poplatku za poskytnutie.

Ide to aj bez predkladania príjmu

Obvykle je pri žiadaní o hypotekárny úver nutné dokladovať príjem. V prípade spotrebného úveru banky poskytujú možnosti aj bez nutnosti potvrdzovať príjem u Vášho zamestnávateľa. Dokonca o úver môžu požiadať aj študenti denného vysokoškolského štúdia, ktorí však potrebujú ručiteľa s dokladovateľným príjmom.

Požiadať oň môžete pokiaľ ste starší ako 18 rokov a splatnosť je možné nastaviť od 1 do 8 rokov. Tento typ úveru je výhodnejší ako kreditné karty alebo nákup na splátky. RPMN sa pohybuje v priemere na úrovni 10%. Jedna z výhod tiež je, že úver môžete kedykoľvek predčasne vyplatiť.

Pri poskytovaní úverov bez zabezpečenia (spotrebiteľský úver, pôžička) sa banky riadia na základe zákona č. 258/2001 Z. z. o spotrebiteľských úveroch v platnom znení.