Neživotné poistenie neznamená len ochrana majetku

Neživotné poistenie je vhodným riešením v prípade, že sa chcete ochrániť pred škodami, ktoré môžeme vyjadriť vo forme finančných strát. Spadá sem poistenie auta, cestovné poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu, majetkové poistenia, ale aj isté formy úrazového poistenia ako je napríklad poistenie pobytu v nemocnici, nadštandartné zdravotné poistenie, poistenie chirurgického zákroku a podobne.

Ochráňte svoj dom, byt či chatu

Veľmi obľúbená forma neživotného poistenia je poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Toto poistenie je podmienkou pokiaľ žiadate o hypotekárny úver. Poistenie domácnosti obvykle zahŕňa aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú môžete spôsobiť susedom, prípadne škodu, ktorú spôsobí váš domáci miláčik. Poistenie nehnuteľnosti predstavuje poistenie obvodových múrov vašej nehnuteľnosti. Keby sa stala nepríjemná udalosť a prišli by ste o vaše bývanie, z toho čo vám vyplatí poisťovňa si budete môcť postaviť/kúpiť novú nehnuteľnosť. Táto forma poistenia sa však nevzťahuje na náhradu zariadenia. Vybavenie a zariadenie vašej nehnuteľnosti kryje poistenie domácnosti. Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sú teda rozdielne formy poistenia.

Aj vám už niekedy ukradli auto?

Aj auto sa oplatí mať poistené

Zo zákona povinnou formou poistenia je PZP, t.j. povinné zmluvné poistenie. Každý majiteľ vozidla, či už auta, alebo napr. motocyklu, je povinný mať k svojmu vozidlu uzatvorené PZP. Toto poistenie kryje škodu, ktorú spôsobíte druhému účastníkovi nehody. Škodu spôsobenú na vašom automobile však tento typ poistenia nehradí. Na to je ideálne havarijné poistenie, ktoré kryje škody na automobile bez ohľadu na to či ste ich spôsobili vy alebo ďalší účastník premávky. Poisťovne ponúkajú rôzne formy krytia, podľa toho sa aj líši cena samotného poistenia a služby, ktoré za danú sumu dostanete.

Dobrovoľnou formou poistenia je napríklad havarijné poistenie. Každá z poisťovní ponúka viac balíčkov poistenia, ktoré sa obvykle veľmi líšia svojim obsahom, tj. krytím. To isté platí aj pri cestovnom poistení, pri poistení zodpovednosti, a pod. Z tohto dôvodu Vám odporúčame sa pri výbere poistenia nepozerať iba po cene. Dôležitejšie je, čo za cenu poistenia dostanete.